Robert Kasprzycki


Robert Kasprzycki (urodzony 21 września 1969 roku w Śremie) jest postacią niezwykle wszechstronną w polskim świecie artystycznym. Pełni funkcję poety, pieśniarza, wokalisty, muzyka oraz kompozytora. Jego działalność obejmuje również tłumaczenia, felietonistykę, recenzje literackie i muzyczne, a także autorstwo tekstów kabaretowych.

Artysta jest aktywnym członkiem Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, Akademii Fonograficznej oraz Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP. Jego zaangażowanie w różne organizacje potwierdza jego pasję i zamiłowanie do muzyki oraz literatury.

W 1980 roku Kasprzycki przeniósł się z rodziną do podkrakowskich Myślenic. Tam ukończył zarówno szkołę podstawową, jak i średnią. To właśnie w tym okresie rozpoczął swoją przygodę z muzyką, debiutując jako wykonawca piosenki poetyckiej i gitarzysta w lokalnych zespołach rockowych.

W 1989 roku artysta podjął studia polonistyczne w krakowskiej Wyższej Szkole Pedagogicznej, które zakończył w 1994 roku. Następnie zdecydował się na studia doktoranckie, jednak w roku 1997 przerwał je, aby skupić się na karierze muzycznej, której ukoronowaniem była debiutancka płyta "Niebo do wynajęcia".

Nagrody i wyróżnienia

Robert Kasprzycki to poeta i artysta, który zdobył uznanie w różnych dziedzinach sztuki, szczególnie w poezji i muzyce.

Jako laureat licznych konkursów poetyckich i festiwali, jego talent był doceniany w różnych miejscach. W 1992 roku zdobył I nagrodę oraz Stypendium im. Wojtka Bellona w Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, co otworzyło mu drzwi do dalszej kariery artystycznej.

W 1994 roku zyskał pierwszą nagrodę podczas XX Spotkań „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie za piosenkę zatytułowaną „Brudny autobus do stacji Golgota”. Jego oryginalna twórczość poetycka została nagrodzona również w tym samym roku pierwszą nagrodą w konkursie o „Złamane Pióro”.

Rok 1994 był dla Kasprzyckiego szczególnie udany, ponieważ otrzymał wyróżnienie za tłumaczenie poezji Horacego i Owidiusza w Konkursie Literackim Młodych Twórców UJ, oraz wyróżnienie, które zdobył wraz z grupą LIFE podczas festiwalu rockowego w Węgorzewie.

W 1995 roku jego kariera osiągnęła nowy szczyt, gdy otrzymał „Grand Prix” na V Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Studenckiej „Łykend” we Wrocławiu, co zwróciło uwagę na jego twórczość na szerszą skalę.

Dyskografia

Robert Kasprzycki, uznany muzyk i twórca, posiada imponujący dorobek muzyczny, w tym kilka albumów studyjnych, które na przestrzeni lat zdobyły uznanie zarówno krytyków, jak i fanów. Jego artystyczna droga jest bogata w wartościową twórczość, która znalazła odbicie w różnorodnych projektach muzycznych.

Albumy studyjne

TytułInformacje o albumieMiejsce na liście
POL
Niebo do wynajęcia
  • Data: 3 marca 1997
  • Wydawca: Pomaton EMI
Światopodgląd
  • Data: 16 października 2006
  • Wydawca: Fonografika
41
Piosenki i nie
  • Data: 16 października 2007
  • Wydawca: Radio Kraków
Cztery
  • Data: 4 października 2014
  • Wydawca: Maestrada
„—” album nie był notowany.

Jego dyskografia obejmuje wiele utworów, które przez lata znalazły się również na listach przebojów. W dorobku Kasprzyckiego nie brakuje singli, które niejednokrotnie doczekały się wysokich not, pokazując różnorodność i siłę jego twórczości. Listę pojedynczych utworów otwiera „Niebo do wynajęcia”, pochodzący z 1996 roku – utwór, który chociaż nie znalazł się na listach, zyskał popularność wśród słuchaczy.

Single

Tytuł utworuRok wydaniaNumer w rankingu
LP3
„Niebo do wynajęcia”1996
„Mam wszystko, jestem niczym”199725
„Jestem powietrzem”
„Na do widzenia”2000
„Światopodgląd”200610
„Oko opaczności”
„Naprawdę kocham deszcz”20086
„Galway” (wraz z Carrantuohill)200940
„Trzymaj się wiatru, kochana”201425
„Same zera”50
„—” singel nie był notowany.

Wśród jego kompozycji można także wyróżnić takie utwory jak „Światopodgląd” oraz „Naprawdę kocham deszcz”, które odniosły zauważalny sukces, notując się wysoko w rankingach. Te, jak i inne utwory, potwierdzają niezrównany talent Kasprzyckiego oraz jego zdolność do tworzenia zaangażowanej muzycznej opowieści.

Przypisy

  1. Robert Kasprzycki: czuję się jak kobieta po urodzeniu dziecka - Trójka - polskieradio.pl [dostęp 26.11.2017 r.]
  2. Piosenki i Nie Roberta Kasprzyckiego - płyta z książką [online], www.strefapiosenki.pl [dostęp 26.11.2017 r.]
  3. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS - Official Retail Sales Chart [online], olis.onyx.pl [dostęp 26.11.2017 r.]
  4. Robert Kasprzycki - Światopodgląd - Muzyka w Interia.pl [online], muzyka.interia.pl [dostęp 26.11.2017 r.]
  5. Akademia fonograficzna :: Nagroda muzyczna - Fryderyk :: Związek Producentów Audio-Video [online], fryderyki.pl [dostęp 26.11.2017 r.]
  6. Robert Kasprzycki [online], www.kasprzycki.pl [dostęp 26.11.2017 r.]

Oceń: Robert Kasprzycki

Średnia ocena:4.56 Liczba ocen:14