Edward Niemczyk to postać, która odegrała kluczową rolę w historii polskiego sportu, szczególnie w kontekście osób z niepełnosprawnościami. Urodził się 30 września 1927 roku w Śremie, a swoje życie zakończył 27 czerwca 2008 roku w Poznaniu.
Był znanym współtwórcą Polskiego Ruchu Sportowego Osób Niepełnosprawnych, który miał na celu wspieranie i promowanie aktywności fizycznej wśród tej grupy społecznej. Od 1991 roku pełnił funkcję prezesa Poznańskiego Sportowego Stowarzyszenia Inwalidów „Start”, gdzie przez lata działał na rzecz rozwoju sportu wśród inwalidów, organizując różnorodne inicjatywy i wydarzenia sportowe.
Życiorys
Edward Niemczyk to wybitna postać, znana z nieustępliwej służby i działalności na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Jako żołnierz Armii Krajowej, w 1942 roku dołączył do kompanii dywersyjnej, gdzie pełnił rolę łącznika i zwiadowcy. Niestety, krótko po zakończeniu II wojny światowej, 15 maja 1945 roku, doszło do tragicznego wypadku – rozbrajając granat, stracił ręce, a kilka lat przed śmiercią, także wzrok.
Po ukończeniu studiów prawniczych, Niemczyk przez długi czas związany był z Regionalnym Związkiem Spółdzielczości Inwalidów w Poznaniu. W wieku, kiedy wiele osób wycofuje się z działalności zawodowej, on związał swoją przyszłość z aktywnością sportową. W czerwcu 1963 roku wystąpił w roli zawodnika pierwszej w historii polskiej reprezentacji na Europejskich Igrzyskach Inwalidów, które miały miejsce w Linzu.
Jego zaangażowanie w działalność społeczną i rehabilitacyjną sięgnęło wielu inicjatyw. W tym samym roku włączył się do prac Komitetu Organizacyjnego I Ogólnopolskiego Festynu Spółdzielczości Inwalidów oraz ZSSP „Start” w Sierakowie Wielkopolskim. Był także twórcą i animatorem turnusów rehabilitacyjnych „Integra” w Wągrowcu, a jego pomysł na sztafetę niepełnosprawnych pływaków przez kanał La Manche w 1994 roku, pokazał jego niezwykłego ducha.
Dodatkowo, Niemczyk aktywnie działał w różnych organizacjach takich jak KRON, PZN oraz TWK, a także założył Wielkopolski Związek Inwalidów Narządu Ruchu. W latach 60. XX wieku reprezentował Poznań na Mistrzostwach Polski w Pływaniu, świadcząc o swoim wielkim zaangażowaniu w sport.
Jako laureat medalu „Twórcy Polskiej Rehabilitacji”, przyznawanego przez Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem, oraz jako pierwszy laureat konkursu Człowiek Roku programu „Wyzwanie” TVP3 w 1994 roku, Niemczyk zdobył uznanie w różnych kręgach. Jego działalność charytatywna na rzecz dzieci osieroconych oraz osób z niepełnosprawnościami przyniosła mu Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski w grudniu 2003 roku za wybitne zasługi. Posiadał również 32 inne odznaczenia, które poświadczają o jego oddaniu i pracy na rzecz społeczności.
Przypisy
- Joanna Wodnicka: Lepsza część życia. przeglad-tygodnik.pl. [dostęp 17.06.2012 r.]
- Romuald Schmidt (Sportowe Stowarzyszenie Inwalidów START w Poznaniu): Aby zrealizować jeden pomysł, należy mieć ich sto. pion.pl, 12.08.2008 r. [dostęp 15.06.2012 r.]
- Edward Niemczyk odszedł 28.06.2008 r. BOCCIA W POLSCE. [dostęp 15.06.2012 r.]
- ls: Edward Niemczyk nie żyje. 28.06.2008 r. [dostęp 15.06.2012 r.]
- Małgorzata Lampa: Siła i miłość do życia. gazeta.pl Poznań, 16.02.2007 r. [dostęp 15.06.2012 r.]
- DanutaD. Płygawko DanutaD., AdamA. Podsiadły AdamA. (red.), Słownik biograficzny Śremu, Śrem: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. H. Święcickiego, 2008.
- Laureaci medalu „Twórcy Polskiej Rehabilitacji". [dostęp 16.06.2012 r.]
- M.P. z 2004 r. nr 19, poz. 340
Pozostali ludzie w kategorii "Sport i rekreacja":
Wojciech Kolańczyk (szermierz) | Andrzej Gajewski (kajakarz) | Jarosław Marcinkowski | Patrycja Wyciszkiewicz-Zawadzka | Miłosz Przybecki | Jacek Tomczak (szachista) | Oktawian Misiurewicz | Teofil Paczyński | Patryk Rajkowski | Jarosław Chwaliszewski | Maciej Mielcarz | Sławomir Najtkowski | Bartosz Smektała | Zenon JaskułaOceń: Edward Niemczyk