Stanisław Nowakowski to postać o bogatej biografii, która wywarła znaczący wpływ na życie narodowe i kulturalne Warmii i Pomorza. Urodził się 21 września 1889 roku w Śremie, w rodzinie o szewskim rzemiośle, z ojcem Adamem oraz matką Marianną z Kierblewskich.
Był osobą aktywną w lokalnych kręgach, szczególnie związany z redakcją Gazety Olsztyńskiej, gdzie podejmował się wielu działań na rzecz polskości regionu. Jego zaangażowanie w życie społeczne i narodowe zaowocowało znaczącym udziałem w plebiscytach oraz w różnych inicjatywach promujących polską kulturę.
Niestety, jego działalność została przerwana, gdy w styczniu 1940 roku został aresztowany przez Niemców. Po aresztowaniu, Nowakowski trafił do obozu koncentracyjnego w Dachau, gdzie zmarł dwa lata później, w 1942 roku. Jego tragiczny los jest przypomnieniem o okrutnych czasach II wojny światowej.
Warto również wspomnieć, że Stanisław Nowakowski był ojcem Tadeusza Nowakowskiego, znanego pisarza, którego twórczość również wzbogaciła polską kulturę.
Przypisy
- AdamA. Podsiadły AdamA., EwaE. Bąk EwaE. (red.), Słownik biograficzny Śremu. Cz. 2, Śrem: Biblioteka Publiczna im. Heliodora Święcickiego, 2020 r., s. 182-183, ISBN 978-83-951845-2-9.
- Leon Sobociński, Na gruzach Smętka, wyd. B. Kądziela, Warszawa, 1947 r., s.136.
- Jasiński 1978.
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Wieńczysław Nowacki | Roman Giertych | Wincenty Styczyński | Marcel Szary | Mateusz Klemenski | Tadeusz Rączkiewicz | Józef EnglichOceń: Stanisław Nowakowski (działacz narodowy)