Stanisław Nowakowski (działacz narodowy)


Stanisław Nowakowski to postać o bogatej biografii, która wywarła znaczący wpływ na życie narodowe i kulturalne Warmii i Pomorza. Urodził się 21 września 1889 roku w Śremie, w rodzinie o szewskim rzemiośle, z ojcem Adamem oraz matką Marianną z Kierblewskich.

Był osobą aktywną w lokalnych kręgach, szczególnie związany z redakcją Gazety Olsztyńskiej, gdzie podejmował się wielu działań na rzecz polskości regionu. Jego zaangażowanie w życie społeczne i narodowe zaowocowało znaczącym udziałem w plebiscytach oraz w różnych inicjatywach promujących polską kulturę.

Niestety, jego działalność została przerwana, gdy w styczniu 1940 roku został aresztowany przez Niemców. Po aresztowaniu, Nowakowski trafił do obozu koncentracyjnego w Dachau, gdzie zmarł dwa lata później, w 1942 roku. Jego tragiczny los jest przypomnieniem o okrutnych czasach II wojny światowej.

Warto również wspomnieć, że Stanisław Nowakowski był ojcem Tadeusza Nowakowskiego, znanego pisarza, którego twórczość również wzbogaciła polską kulturę.

Przypisy

  1. AdamA. Podsiadły AdamA., EwaE. Bąk EwaE. (red.), Słownik biograficzny Śremu. Cz. 2, Śrem: Biblioteka Publiczna im. Heliodora Święcickiego, 2020 r., s. 182-183, ISBN 978-83-951845-2-9.
  2. Leon Sobociński, Na gruzach Smętka, wyd. B. Kądziela, Warszawa, 1947 r., s.136.
  3. Jasiński 1978.

Oceń: Stanisław Nowakowski (działacz narodowy)

Średnia ocena:4.75 Liczba ocen:21