UWAGA! Dołącz do nowej grupy Śrem - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Wieńczysław Nowacki


Wieńczysław Jacek Nowacki, urodzony 2 października 1951 roku w Śremie, to postać naznaczona ważnym wkładem w historię polskiego rolnictwa oraz ruchu opozycyjnego w czasach PRL.

Jako rolnik, Nowacki odgrywał kluczową rolę w swoim regionie, jednak jego działalność wykraczała poza obręb codziennych obowiązków.

W okresie, gdy Polska borykała się z ograniczeniami wolności i praw, stał się aktywnym działaczem opozycji, walczącym o lepsze jutro dla swojego kraju.

Życiorys

W 1969 roku Wieńczysław Nowacki ukończył Technikum Łączności w Poznaniu. Następnie, w czasach III RP, zdobył wykształcenie na Wydziale Nauk Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Po zakończeniu nauki, związał swoją przyszłość z rolnictwem, przeprowadzając się w 1973 roku w Bieszczady. Już od 1974 roku brał aktywny udział w spotkaniach dyskusyjnych organizowanych na terenie Poznania. Niestety, w trakcie jednego z takich spotkań został brutalnie pobity przez funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej.

W 1977 roku miał miejsce jego pierwszy, tymczasowy areszt z przyczyn politycznych, trwający kilka tygodni. Z kolei w 1980 roku Nowacki zaangażował się w tworzenie rolniczej „Solidarności”. Jego aktywność miała kluczowe znaczenie podczas organizacji wielodniowego strajku, który rozpoczął się w Ustrzykach Dolnych, a on sam stał się sygnatariuszem porozumień rzeszowsko-ustrzyckich.

Po wprowadzeniu stanu wojennego, Nowacki został internowany, a po jego uwolnieniu dołączył do grona przywódców Ogólnopolskiego Komitetu Oporu Rolników (OKOR). W grudniu 1983 roku ponownie został tymczasowo aresztowany, lecz zwolniono go już w styczniu 1984 po tym, jak zorganizował głodówkę, w trakcie której była wymagana przymusowa pomoc żywnościowa.

Jednak problem z zatrzymaniami nie kończył się. W październiku 1985 roku znowu trafił do aresztu, gdzie przebywał przez około miesiąc. W lipcu 1986 roku otrzymał wyrok skazujący na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary, za organizowanie bojkotu wyborów. W 1987 roku Nowacki zainicjował działalność Niezależnego Ruchu Ludowego „S”.

W czerwcu 1987 roku, funkcjonariusze WUSW z Poznania, wtargnęli do jego domu w Robakowie. W lutym 1988 roku, Nowacki padł ofiarą brutalnego porwania i spędził czas na przesłuchaniach przeprowadzonych przez Milicję Obywatelską w Kórniku. Do momentu przemian politycznych, zajmował się wydawaniem pism z drugiego obiegu.

Po 1989 roku, aktywnie uczestniczył w PSL „Solidarność”, które później przekształciło się w Stronnictwo Ludowo-Chrześcijańskie. Na początku lat 90. objął mandat radnego w Kórniku. W 2005 roku stał się jednym z liderów Stronnictwa Ludowego „Ojcowizna” i wielokrotnie próbował zdobyć miejsce w parlamencie, w tym kandydował do Senatu w 2011 roku, jednak bez powodzenia.

Odznaczenia

Wieńczysław Nowacki posiada na swoim koncie znaczące odznaczenia, które potwierdzają jego osiągnięcia i wkład w życie społeczne.

W 2009 roku został uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, co podkreśla jego zasługi na rzecz kraju. Następnie, w 2016 roku, otrzymał Krzyż Wolności i Solidarności, co dodatkowo akcentuje jego zaangażowanie w walkę o wolność i prawa obywatelskie.

Przypisy

  1. M.P. z 2016 r. poz. 876.
  2. M.P. z 2009 r. nr 32, poz. 457.
  3. Serwis PKW – Wybory 2011. [dostęp 02.05.2012 r.]
  4. Władze. ojcowizna-stronnictwoludowe.pl. [dostęp 02.05.2012 r.]
  5. Prawo dżungli. „Prawo i bezprawie”. Nr 2–3(15–16), s. 36–37, 1988.

Oceń: Wieńczysław Nowacki

Średnia ocena:4.98 Liczba ocen:25